Elbette, bilgisayarınızı veya sunucunuzu ağa bağlarsanız, güvenli olup olmadığını ve değilse de olası saldırganları sağladığı güvenlik açıklarını bilmek istersiniz. Bu BackTrack ile yapılabilir.

BackTrack DVD’den çalışır

BackTrack, DVD’den Live Linux olarak başlatılabilir ve bu nedenle kurulum gerektirmez. Alternatif olarak, Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı , UNetbootin aracının kendisine sunduğu bir USB çubuğundaki kurulumu da sunar. Test Linux varsayılan olarak metin modunda başlar. Bir grafik kullanıcı arayüzü tercih ederseniz, sadece komut isteminden sonra startxgirmeniz ve Enter tuşuna basmanız gerekir .

Terminalli grafik masaüstü

Elbette, Gnome masaüstünde, simgenin görünür şekilde yerleştirildiği terminaldeki komut satırıyla da çalışabilirsiniz. Girme ifconfig, ağ kartının MAC adresi veya kendi IPv4 veya IPv6 adresiniz gibi ağ bilgilerini görüntüleyebilir. Ağda başka bir bilgisayarın IP adresi biliniyorsa, hangi hizmetlerin kendisine erişebildiğini bulmak için Zenmap kullanılabilir . Zenmap, nmap için ağ ortamını da araştıran ve etkin ana bilgisayarları haritalayan bir grafik arabirimdir .

Analiz için Adli Araçlar

BackTrack ayrıca penetrasyon testi için programlar da içerir. Ağ ortamını araştırıyor, veritabanlarını, web uygulamalarını ve BlueTooth ve WLAN üzerinden kablosuz bağlantıları analiz ediyor. Adli aletler ayrıca Truecrypt, Hexedit, Exiftool, Wireshark ve ddrescue dahil.

BackTrack’in halefi var

BackTrack yıllardır çok popülerdi, şimdi halefi oldu ve bu nedenle daha fazla desteklenmiyor. Ücretsiz indirmeyi teklif etmeye devam ediyoruz. Canlı bir Linux dağıtımı olarak BackTrack olarak da gelen Kali Linux ile güncel . ARM işlemcileri için de mevcuttur ve Ahududu Pi’de kullanılabilir.

Çatlamaya izin verilmiyor

Kendi güvenlik açıklarını araştırmak isteyenler yasal olarak bunu yapabilir. Ancak, diğer bilgisayarların sahibinin izni olmadan kırılması yasaktır.