Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Puanlanmadı)
Loading...
Hizlipro.com

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

Wi-Fi ağ standartlarının ileri düzeye gelmesi kablolu ağları aratmaz olmuştur ancak kablosuz internet bağlantılarında modem ayarları otomatik olarak gerçekleştirildiğinde çoğu zaman çok iyi verim sağlanamıyor. Wi-Fi ayarları manuel olarak yapıldığında çok daha yüksek bir verim alınıyor. En yüksek performansa sahip modemlerde dahi Wi-Fi ayarlar otomatik şekilde gerçekleştirildiği zaman çok iyi verim sağlanamıyor.

Verimli Bir Wi-Fi İçin Neler Yapılabilir?

  1. İlk olarak internetin arama motoruna IP adresi (192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 gibi) yazılıp açılan sayfada kullanıcı adı ve parola girilerek sisteme giriş yapılır. Kullanıcı adı ve parola modemin alt kısmında mevcuttur. Kullanıcı adı ve parola yeniden belirlenmişse belirlenen yeni kullanıcı adı ve parola ile giriş yapılır. Kullanıcı adı ve parolanın unutulması durumunda TTNET Müşteri Hizmetleri’nden bilgi alınır.
  2. Kullanıcı adı ve şifre bilgisi girildikten sonra açılan ayarlar sayfasında Ağ Ayarları hanesine girilir ve Kablosuz seçeneği tıklanır. Kurulum ayarlarına giriş yapılarak benzersiz olacak şekilde bir Wi-Fi adı belirlenir.
  3. SSID’ı gizle seçenek kutucuğu işaretlenir.
  4. Kullanılan modem 802.11 aç ise tüm protokollerin olduğu seçenek tıklanır. Şayet kullanılan modem yeni bir model ise kablosuz modunu N only ya da b/g/n olarak seçilir.
  5. Kanal Bant Genişliği alanında 5GHz olan modemlerde 20/40 MHz, 2.5GHz olan modemlerde ise 20MHz seçilmelidir.
  6. Kanal seçimi yapılır. Kablosuz ağlarda 14 adet kanal vardır. Kanal seçimi için çevredeki modemlerin kullanmadığı kanal test edilerek boş kanal seçilir.
  7. Kimlik doğrulama yöntemindeki WPA2 Personel seçilir. WPA şifrelemesi olarak da AES seçimi yapılır.

Tüm bu aşamalar gerçekleştirildiğinde Wi-Fi bağlantı ve hızında ciddi anlamda performans sağlanır.

Boş Kanal Nasıl Seçilir?

Kullanılan cihaz Android ise Wi-Fi Analyzer uygulaması indirilerek tarama yapılır, modem çevresindeki tüm kablosuz ağların kullanmış olduğu kanallar görüntülenir ve boş olarak görünen kanal seçimi yapılır.

 

 

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır? YAPILAN YORUMLAR