Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Facebook ve Instagram şimdiye kadarki en şiddetli kesintileri yaşadı

Facebook ve Instagram şimdiye kadarki en şiddetli kesintileri yaşadı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Facebook 14 saatten fazla süren bir kesintiden, onları dünya çapında erişilmez kılan tüm ürünlerine kavuşuyor gibi görünüyor.

Şirketin ana sosyal ağı, iki mesajlaşma uygulaması ve görüntü paylaşım sitesi Instagram etkilendi.

Facebook, kesinti için bir açıklama yapmadı.

Facebook’un bu büyüklüğünü son kez bozduğu zaman, sitenin 150 milyon kullanıcısı olduğu 2008 yılındaydı – bugün yaklaşık 2.3 milyar kişiyle karşılaştırıldığında.

Sorunlar dün öğleden sonra başladı ve bu sabah sadece gerçek iyileşme belirtileri gösterdi. Her gün iletişim kurmak için çoğu insanın güvendiği çekirdek platformlar çoğunlukla işe yaramaz hale geldi.

Facebook, Twitter’da yayınlanan bir açıklamasında, “Bazı kişilerin Facebook uygulama ailesine erişmekte sorun yaşadığının farkındayız.” Dedi.

  • Facebook kesintileri işletme sahiplerini etkiledi

“Sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmek için çalışıyoruz.”

Facebook’un uygulamaları Perşembe sabahı iyileşiyor gibiydi, Instagram ile geri döndüğünü duyurdu .

Diğer sosyal ağlarda yayınlanan söylentilere cevap olarak, şirket kesintilerin, hedef kitleyi çok yüksek hacimli trafik sıkıntısına maruz bırakan bir siber saldırı türü olan DDoS olarak bilinen Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı sonucu olmadığını söyledi.

Bir NBC News yayıncısı, sebebin “aşırı yüklenmiş” veritabanlarıyla ilgili olduğunu bildirdi.

Sorun ne kadar yaygındı?

Tahminler, sorunun Çarşamba günü saat 16:00 civarında başladığını gösteriyor.

Facebook’un ana servisi yüklenirken, kullanıcılar mesaj gönderemediğini bildirdi.

Instagram’daki kullanıcılar yayınları yenileyemedi veya yeni materyal gönderemedi. Facebook Messenger’ın masaüstü sürümü yüklenmedi – ancak mobil uygulama bazı mesajların gönderilmesine izin veriyordu; ancak, kullanıcılar görüntüler gibi diğer içerik türlerinde aksaklıklar olduğunu bildirdi. Facebook’un diğer mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın da benzer sorunları vardı.

Bir üçüncü taraf kesintisi harita problemi küresel sürüldü – DownDetector başka yerde hizmet kaybına söz kullanıcılar için diğer sosyal ağlarda mesajları izler. Siteye göre, Avrupa ve Asya bölgeleri Perşembe sabahı itibariyle hala sorun yaşıyor.

Devam eden sorunların cüzdanında Facebook’u sert bir şekilde vurması muhtemel. İşinin çoğunu reklam gelirleriyle finanse eden şirket, Bloomberg’e “reklamverenler için para iadesi olasılığını” araştırdığını söyledi.

Bu sorun ayrıca işletmelerin şirket içi iletişim kurmak için kullandıkları hizmet olan Facebook Workplace’i de etkiledi.

Buenos Aires merkezli tasarımcı Rebecca Brooker, BBC’ye yapılan kesintinin firmasının çalışması üzerinde önemli bir etkisi olduğunu söyledi.

“Kişisel kullanım için Facebook gayet iyi – peki ticari hizmetler vermek için bu gibi büyük şirketlere güvenirsek ne olur?” dedi.

“New York’ta ekibimle iletişim kurmaya çalışıyorum. Facebook Workplace, e-posta hariç [iletişim] için tek kanalımız.”

Birleşik Krallık’ta bir NHS çocuk danışmanı BBC’ye, 20 yıldan sonra emekli olan sevgili bir hemşire için tutulan bir partide personelin güncel tutulmamasının nasıl üzüldüğünü söyledi.

Dr. Nikhil Ganjoo, “Çalışma günü olmak çoğu danışman olamaz.” Dedi. “Onları temsil ettim – ama emeklilik partisi resimlerini olduğu gibi onlarla paylaşamadım.”

Kesinti, ABD’deki siyasi yasama alanlarına karşı ve büyük teknoloji firmalarının – sadece Facebook’un – ayrılmaması gerekip gerekmediğini dikkate alarak gerçekleşti.

Bir sonraki ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat aday olmayı ümit eden Elizabeth Warren, New York Times’a şunları söyledi : “Bu nesil büyük teknoloji şirketlerinin, kendi lehlerine kuralları koymalarını ve atmalarını sağlamak için siyasi güçlerini atmalarını durdurmamız gerekiyor. Her potansiyel rakibi dağıtmak veya satın almak için ekonomik güçleri etrafında. ”

Çarşamba günkü sayısında, Bayan Brooker Twitter’da şunları ekledi : “Bir şirketin her şeyi kontrol etmesine izin verdiğimizde ne olduğuna bakın.

“Bunun sonunda olabileceğini düşündüm ama bu tekelin bir parçası olmak son derece zorlu.”

Facebook ve Instagram şimdiye kadarki en şiddetli kesintileri yaşadı YAPILAN YORUMLAR