Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Huawei den ABD ye Ambargo

Huawei den ABD ye Ambargo

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Çinli telekom teçhizatı üreticisi Huawei Technologies Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD hükümetine geçtiğimiz yıl yasaları geçen ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işlerini kısıtlayan bir savunma yasası yüzünden dava açtığını doğruladı.

Huawei , Teksas’taki bir federal mahkemeye, ABD başkanının Ağustos ayındaki kanunla imzaladığı ve federal kurumların ve müteahhitlerinin kendi tedarikçilerini temin etmelerini yasaklayan bir bölüm olan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (NDAA) anayasasına itiraz ettiğini belirtti. ekipman ve hizmetler.

Huawei Dönen Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping yaptığı açıklamada, “ABD Kongresi, Huawei ürünlerindeki kısıtlamalarını desteklemek için herhangi bir kanıt üretemedi. Bu yasal işlemi uygun ve son çare olarak yapmaya mecburuz.” Dedi.

“Bu yasak sadece yasalara aykırı değil, aynı zamanda Huawei’nin adil rekabete girmesini, sonuçta ABD’li tüketicilere zarar vermesini kısıtlıyor. Mahkemenin kararını dört gözle bekliyoruz ve bunun hem Huawei’ye hem de Amerikan halkına fayda sağlayacağına güveniyoruz.”

Huawei, ABD telekom pazarında banknottan önce çok az pazar payına sahipken, dünyanın en büyük telekom ekipmanları üreticisidir ve beşinci nesil (5G) mobil ağların ve hizmetlerin dünya çapında yaygınlaşmasının ön saflarında yer almaya çalışmaktadır.

Guo, “NDAA yasağını kaldırmak, ABD Hükümetine Huawei ile çalışması ve gerçek güvenlik sorunlarını çözmesi için gereken esnekliği sağlayacak.” Dedi.

Davasında, Huawei, “ekipman ve hizmetlerinin gelişmiş güvenlik prosedürlerine tabi olduğunu ve Huawei ekipman ve servislerinin kullanıldığı dünyanın 170’ten fazla ülkesinde arka kapı, implant veya diğer kasıtlı güvenlik açıklarının belgelenmediğini söyledi. .”

Özel sektöre ait şirket, halkla ilişkiler ve yasal bir saldırı başlattı. Washington, 5G mobil ağlar kurarken Huawei’yi terk etmeyi müteakip müttefiklerinin, şirketlerin ulusal istihbarat çalışmaları ile işbirliği yapmasını gerektiren 2017 Çin yasasına odaklanan müttefikler.

Kurucu ve İcra Kurulu Başkanı Ren Zhengfei , dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei’nin Çin hükümetiyle hiçbir zaman ve asla veri paylaşmayacağını söyledi.

Kanıt yok
NDDA, ABD hükümetinin Huawei ya da yurttaş akran ZTE Corp ile iş yapmasını ya da iki firmanın sistemlerini “önemli ya da temel bir bileşeni” olarak ekipmanı olan herhangi bir şirketle iş yapmasını yasaklamaktadır.

Texas’ın Doğu Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesinde açılan davasında, Huawei, yasaların bir bölümünün yasadışı olduğunu iddia ediyor, çünkü şirketin ABD’de yanlış yapma kanıtı olmamasına rağmen iş yapma yeteneğini keskin bir şekilde sınırlayabileceğini savunuyor.

Ayrı olarak, dava ayrıca Huawei’nin süreci nedeniyle reddedildiğini ve Kongre’nin ABD’nin ticari fırsatlarından Huawei’yi çıkartarak, mahkemelerin işlerini yaparak anayasanın “yetkilerin ayrılması” bölümünü ihlal ettiğini iddia ediyor.

YOKUŞ YUKARI SAVAŞ

Ancak bazı hukuk uzmanları, Huawei’nin davasının reddedilmesinin muhtemel olduğunu söyledi, çünkü ABD mahkemeleri diğer hükümet şubeleri tarafından yapılan ulusal tahminlerde ikinci tahmin etmekte isteksiz.

McCarter ve English’de avukatlık yapan avukat Franklin Turner, dava, “Kongre’nin bizi algılanan ulusal güvenlik tehditlerinden koruma konusunda geniş bir yetkiye sahip olması nedeniyle yokuş yukarı bir savaş olacak” dedi.

2018 Kasım’ında bir federal temyiz mahkemesi, şirketin ABD hükümet ağlarında yazılım kullanımına yasak olan Rus siber güvenlik firması Kaspersky Lab tarafından açılan benzer bir davayı reddetti.

Chicago’daki John Marshall Hukuk Fakültesinde profesör olan Steven Schwinn, Huawei’nin davasını duyan Teksas mahkemesi bu kararla sınırlandırılmayacak, ancak iki ihtilaftaki benzerlikler nedeniyle gerekçesini kabul edecek.

Schwinn, “(Huawei) bu sonuçtan nasıl gerçekten kurtulabildiğini anlamadım” dedi.

Bir hakim Huawei’nin makul bir iddiaya sahip olduğuna karar verirse, dava iç belgelerin paylaşıldığı ve ABD hükümet yetkililerinin ifade vermek ve ulusal güvenlik kaygılarını ortaya koymak için zorlanabileceği keşif aşamasına geçecek.

Tazminat
Yasal eylem ve halkla ilişkiler sosyal yardımları, Aralık ayında, daha fazla mali yardımcısı Sabrina Meng Wanzhou, ABD’nin talebi üzerine Vancouver’da tutuklandığında “adalete olan güveni” vurgulayan daha kısıtlı bir yanıtla karşılaştırıyor .

Amerika Birleşik Devletleri, İran’a olan ticaret yaptırımlarının ihlal edilmesiyle ilgili olarak Ren Ren’in kızı – banka ve banka yolsuzluğu suçlamasıyla suçlandı.

Meng, Çarşamba günü mahkemesinde avukatının iddiaların siyasi bir niteliği taşıdığına dair endişesini dile getirerek ABD Başkanı Donald Trump’ın dava hakkındaki görüşlerini ortaya koydu.

Ayrı olarak, iadesi ile mücadele eden Meng, tutuklanmasında usuli hatalar için Kanada hükümetine dava açıyor.

Dava, Çin’le olan ilişkileri gergin hale getirmişti; bu hafta, tutuklanan iki kişiyi, Meng’in tutuklanmasına çare olarak görülen bir hamleyle Kanadalı devlet sırlarını çalmakla suçladı.

Meng, Vancouver’da ev hapsinde tutulurken, iki Kanadalı’nın Çin’de nerede tutuklandığı belli değil. Kaynaklar daha önce Reuters’e Kanada’lıların en az birinin yasal temsile erişimi olmadığını söyledi.

Ayar değişikliği
Ren, birkaç yıl içinde Ocak ayının ortalarında ilk kez uluslararası medyayla tanıştı ve ABD Başkanı Donald Trump’ı “harika” olarak nitelendirdi ve doğrudan Meng’in davası üzerine yorum yapmaktan kaçındı. Değişen ton, Şubat ortasındaki Ren, Meng’in tutuklanmasının siyasi güdümlü olduğunu ve “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Trump Çin ile bir ticaret savaşı başlatılmasından çok önce, Huawei sondalarına aşina 10 kişiyle ve Reuters tarafından görülen soruşturmalarla ilgili belgelere aşina olan 10 kişiyle yapılan röportajlara göre, Huawei’nin faaliyetleri ABD yetkilileri tarafından inceleniyordu.

Huawei den ABD ye Ambargo YAPILAN YORUMLAR