Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Tik Tok Kids ‘App Rekoru Düşürdü 5,7 milyon $ FTC Fine

Tik Tok Kids ‘App Rekoru Düşürdü 5,7 milyon $ FTC Fine

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Puanlanmadı)
Loading...

ABD’deki düzenleyiciler, Çinli bir sosyal ağ uygulamasına, onu kullanan çocukların kişisel verilerini yasa dışı yolla topladıktan sonra para cezası verdiler.

Bu hafta yayınlanan bir Federal Ticaret Komisyonu bildirisi, Çin ByteDance tarafından devralınmasının ardından Tik Tok’a dahil olan Music.ly’nin davayı çözmek için 5.7 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

FTC, video paylaşım uygulamasının,  bilgi toplamadan önce 13 yaşın altındaki kullanıcılardan ebeveyn izni almadığı için Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasasını (COPPA) ihlal ettiğini iddia etti  .

Bu verilere e-posta adresleri, telefon numaraları, kullanıcı adları, ad ve soyadları, kısa biyografiler ve profil resimleri dahil. Bu uygulama aynı zamanda, kullanıcılar özel olsalar bile herkes tarafından görülebilen profil resimleri ve bios’larla hesapların varsayılan olarak kamuya açık kalmasına izin vermek için ateş altında kaldı.

Doğrudan diğer kullanıcılar tarafından hala mesajlaşabiliyorlardı ve FTC, uygulama aracılığıyla kullanıcılarla iletişim kurmaya çalışan yetişkinlerin raporları olduğunu belirtti. Ayrıca, 2016 yılına kadar, kullanıcıların 50 mil içinde kayıtlı olan diğer tümlerini görebildiklerini ekledi.

“Musical.ly işletmecileri – şimdi TikTok olarak bilinen – Birçok çocuk uygulamasını kullanarak biliyordum ama yine de 13 yaşın altındaki kullanıcıların adlarını, e-posta adreslerini ve diğer kişisel bilgi toplama önce ebeveyn izni aramaya başarısız” dedi FTC Başkan Joe Simons. “Bu kayıt cezası, çocukları hedef alan tüm çevrimiçi hizmetler ve web siteleri için bir hatırlatma olmalı: COPPA’nın uygulanmasını çok ciddiye alıyoruz ve yasaları açıkça görmezden gelen şirketlere müsamaha göstermeyeceğiz.”

FTC, 200 milyondan fazla kullanıcının ABD’deki 65 milyon dahil Musical.ly uygulamasını indirdiğini iddia etti.

McAfee’deki siber araştırmalar başkanı John Fokker, teknoloji endüstrisinin gençlerin yaşlarının doğrulanması ve korunması konusunda “oyununu kurması” gerektiğini savundu.

“Ancak sorumluluk, çocuklarının yalnızca yeterince yaşlı ve kullanabilecekleri akıllı hizmetlere kaydolmalarını sağlama konusunda ebeveynlere de bağlı” dedi. Çocuklarımızın ağır teknoloji kullanıcısı olmasına rağmen, internete bağlı cihazlar kullanırken İngiliz ebeveynlerin sadece beşte ikisinin çocuklarını izlediğini gördük. ”

Tik Tok Kids ‘App Rekoru Düşürdü 5,7 milyon $ FTC Fine YAPILAN YORUMLAR