Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Vladimir Putin, İnternet sansür faturalarını temizledi

Vladimir Putin, İnternet sansür faturalarını temizledi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Puanlanmadı)
Loading...

“Güvenilmez sosyal olarak önemli bilgilerin” yayınlanması büyük para cezalarına yol açabilir.

 

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Pazartesi günü Rus İnternetine olan tutkusunu sıkılaştırdı ve iki sansür yasasını imzaladı . Biri “sahte haberi” yasaklarken, diğeri kamu görevlilerine hakaret etmeyi yasadışı kılıyor.

Rusya hiçbir zaman liberal bir demokrasi olmadı. Bağımsız bir yargıdan yoksun ve hükümet ülkedeki bağımsız medyayı taciz ve korkutmak için çeşitli teknikler buldu.

Ancak yeni yasa, Rus hükümetine çevrimiçi konuşmayı sansürlemek için daha doğrudan araçlar sunuyor. Analist Maria Snegovaya , Washington Post’a verdiği demeçte , yasaların “Rusya’nın baskıcı aygıtının baskılayıcı gücünü önemli ölçüde genişlettiğini” söyledi .

Bir yasaya göre, bireyler çevrimiçi olarak “topluma, devlete, Rusya Federasyonu’nun resmi devlet sembollerine, Rusya Federasyonu Anayasasına ve devlet gücünü kullanan organlara saygısızlığı” gösteren materyaller yayınlarlarsa para cezaları ve hapis cezası alabilirler . ”

The Moscow Times raporuna göre , Putin’e hakaret edilmesi yasalar uyarınca cezalandırılabilir . Cezalar 300.000 ruble (4.700 $) ve hapishanede 15 gün kadar yüksek olabilir.

İkinci bir tasarı, 1,5 milyon ruble (23,000 $) kadar olan cezalara “güvenilmez sosyal açıdan önemli bilgiler” yayınlayan siteler yayınlamaktadır.

Analist Matthew Rojansky Post’a verdiği demeçte, “Rusya, tarihsel olarak İnternet özgürlüğü üzerinde büyük bir kısıtlamaya sahip değildi .” “İnternet, bu nedenle, en hassas siyasi konularda bile, tam bir düşünce ve ifade özgürlüğü çeşitliliğine izin verilen bir alan olmuştur.”

Ancak şimdi, Rus hükümeti “herhangi bir konuşmanın kabul edilemez olduğunu belirleme konusunda temelde kısıtlayıcı olmayan yetkiye sahiptir. Sonuç olarak, bireylerin veya grupların devlet tarafından gerçekleştirilen herhangi bir eylemde protesto faaliyeti için çağrı yapmalarını neredeyse imkansız hale getirmek olabilir.”

The Moscow Times , Rus hükümetinin Rus İnternet üzerindeki tutumunu sürekli olarak sıkılaştırdığını belirtti . “Son beş yılda getirilen daha sıkı İnternet yasaları, arama motorlarının bazı arama sonuçlarını silmelerini, şifreleme anahtarlarını güvenlik hizmetleriyle paylaşmalarını sağlayan mesajlaşma servislerini ve kullanıcıların kişisel verilerini ülke içindeki sunucularda depolamak için sosyal ağları gerektiriyor.”

Vladimir Putin, İnternet sansür faturalarını temizledi YAPILAN YORUMLAR